Krypta Khostrela

Kaplica Gorlama na Przełęczy Adar-Tras w Górach Hertzu. Dawniej górski posterunek ochraniający szlak handlowy z Yarmie do Komborni. Utracił na znaczeniu po przeprowadzeniu krótszego traktu przez rejon Nata-Hara-Dol. Po bitwie z trollami pochowano tu paladyna tan Kosthrela wraz z jego mieczem i zbroją, przez co miejsce szybko stało się święte dla wyznawców Gorlama którzy zaczęli tu przybywać z pielgrzymkami, by w końcu powstała tu kaplica zwana potocznie Kryptą Kosthrela.

Ma formę małego zameczku, którego cenralną częścią jest czworoboczna wieża główna (donżon), flankujący ją mur ma dwie mniejsze wieże (jedna to bramna). Wewnątrz znajdują się kuźnia, stajnia, i tzw “katownia”, czyli miejsce ćwiczeń młodych paladynów i rycerzy. Kaplicą opiekuje się sędziwy tan Terhan, paladyn/kapłan 16/11. reszta załogi jest zmienna, przebywają tu młodzi kadeci uczący się na giermków, oraz rycerze którzy odpracowują tu pokutę lub jakieś własne zobowiązania, często szkolą się tutaj na wyższe poz rycerze i paladyni. Stary Terhan jest fanatycznym miecznikiem, wyznawca Gorlama który podobnie jak on ukochał tę broń może być wyszkolony na Miecznika (szkolenie nadnaturalne). Stale w kaplicy przebywa kilku szkolących się.

Stale przebywa też hobbicki kapłan-kucharz el Baltonen oraz młoda półelfia magini el Lintiell, ocalona kiedyś przez rycerzy z kaplicy z rąk trolli górskich, będąc sierotą pozostała tu służyć pomocą, aż nie upomni się o nią jej przeznaczenie. Jest również mistrzynią tworzenia gobelinów na którymi pracuje w zimowe wieczory i które osiągają astronomiczne ceny na aukcjach w Get-warr-garze (o czym sami mieszkańcy kaplicy nie wiedzą).
Zimą w kaplicy przebywa też łowca trolli Dartor, ostatnio w towarzystwie karasnoludzkiego wojownika Bogdarfa.
Kaplicę omijają trolle i grasanci, jej załoga utrzymuje spokój w okolicy i regularne kontakty z Yarmie i Mrocznym Królestwem Komborni, udziela też gościny pielgrzymom i podróżnym o nie-złych charakterach.
Zawsze można spotkać tu kogoś z Bractwa Białych Mieczy, które wysyła chętnie swoich braci w ten rejon na misje i szkolenia.
Często bywają tu też bardowie szukający inspiracji do rycerskich ballad, można trafić też na bywającego tu regularnie astrologa z Kata-Yogi, el Sassmira (reptilion, 13 poz), który korzysta z małego obserwatorium na szczycie donżonu.

by Yeri

Krypta Khostrela

Pozdrowienia z Yarmie VanDeiMin